تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۱۶
کد مطلب : 930
بخشی از تاریخ معاصر

«جیران»: جمع‌بندی نهایی

«جیران» در پی به تصویر کشیدنِ بخشی تاریک از تاریخ معاصر ایران است.
«جیران»: جمع‌بندی نهایی
.
یادداشتی از حسین جوانی
.
نقطه قوت
«جیران» در پی به تصویر کشیدنِ بخشی تاریک از تاریخ معاصر ایران است. سریالی که می‌کوشد تا جای ممکن به جای نمایش پیچیدگی‌هایِ سیاست، سطح ماجراها را در حد اختلاف بر سر تصاحب دختری زیبا یا خلوت بیشتر با شاه، ساده نگه دارد. از این منظر، «جیران» در ارائه‌ی تصویری خوش‌آب‌ورنگ از دربار و مناسبات زنانه‌ی آن یادآور سریال‌های موفق ترکی است. تمرکز و بزرگنمایی زیبایی‌های کوچک به جای دیدن چشم‌اندازِ زشت و آزاردهنده. تصویری که هر چند واقعی نیست اما به پشتوانه‌ی بازی‌های بازیگرانی نظیر امیر جعفری و مریلا زارعی می‌تواند برای بسیاری سرگرم کننده باشد.
.
نقطه ضعف
«جیران» قصه‌ی تکراریِ فساد و زن بارگیِ شاهان قاجار را بدون هیچ ظرافتی بازگو می‌کند. جعبه‌‌ای تو خالی که با کاغذ کادویِ شاه عاشق‌پیشه در جمع زنان مجهز به تجهیزات آرایشی روز بسته بندی شده است. ناصرالدین‌شاهِ شاعر و عارفی که عذاب وجدانِ کشتنِ امیر کبیر را با افزودن به زنان حرم‌سرای‌اش تسکین می‌دهد و درگیرِ مثلث عشقیِ ساختگی با پسری روستایی می‌شود. پر و بال دادن به این مثلث عشقی آن‌قدر زمان‌بَر است که «جیران» در اکثر قسمت‌های خود عملاً کش می‌آید تا اضلاع مثلث فرصت رویارویی با یکدیگر پیدا کنند. نتیجه، شاهی باسمه‌ای، عاشقی پهلوان پنبه و دختری روستایی با کیاست مهد علیاست که هیچ کدام به هم نمی‌آیند و معلوم نیست چرا باید نگران به هم رسیدن آنها باشیم.
.
ببینیم یا نه؟
آثار تاریخی به دلیل هزینه‌ی بالای تولید تنها از طریق افزودن به تعداد قسمت‌های‌شان صرفه‌ی اقتصادی پیدا می‌کنند. در مورد «جیران» اما مشخص نیست چرا این هزینه باید از جیب بیننده تأمین شود. خط داستانی «جیران» به زحمت جوابگوی سریالی شش قسمتی است اما به مدد وراجی‌های زنان دربار، دسیسه چینی‌های خواجگان حرم و عشق‌های فرعی میان شخصیت‌های تاریخیِ نام آشنا ولی ناشناخته، قرار است بیش از بیست قسمت تداوم داشته باشد تا قسمت به قسمت دست خالی نویسندگان بیشتر و بیشتر برای بیننده رو شود. «جیران» به دلیل سطح داستان پردازی و کیفیت اجرای‌اش سریالی نیست که بتوان دیدنش را به دیگران توصیه کرد چه برسد که کسی را قانع کرد برای دنبال کردنش پولی پرداخت کند.
  https://cinemadailytv.com/vdcfixd1aw6dm.giw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما