تاریخ انتشار :دوشنبه ۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۴
کد مطلب : 434
یادداشت انتقادی مصطفی مستور درباره حذف سروش صحت از «کتاب باز»

 اگر نگران ریزش مخاطبید، چرا افراد محبوب را حذف می‌کنید؟!

مصطفی مستور داستان‌نویس، پژوهشگر و مترجم سرشناس با انتشار یادداشتی از کنار گذاشتن سروش صحت از برنامه «کتاب باز» به تندی انتقاد کرد.
 اگر نگران ریزش مخاطبید، چرا افراد محبوب را حذف می‌کنید؟!

در این یادداشت که در اختیار «سینمادیلی» گذاشته شده آمده:« گفته می‌شود تلویزیون ایران تصمیم گرفته است بعد از حذف عادل فردوسی‌پور،  یکی دیگر از مجریان توانمند و محبوب خود را، این بار از برنامه‌ای فرهنگی، کنار بگذارد‌. جای شگفتی نیست. در دستگاه سیاست‌زده‌‌ای مثل تلویزیون دولتی ایران، حذف افرادی که به معنای دقیق کلمه هم بر کار خود مسلط و آگاهند و هم برنامه‌شان محبوب مخاطبان است، رویه‌ی تازه‌ای نیست. از سیر انحطاطی و تنزلی برنامه‌ی سینمایی «هفت» گرفته تا جایگزینی برنامه‌‌ای محافظه‌کارانه، تصنعی و خنثا به جای برنامه‌ی انتقادی، گرم و جاندار «نود» و حالا، چنان‌که گفته می‌شود و تلویزیون هم تکذیب نمی‌کند، استحاله‌ی برنامه‌ی پرمخاطب و موثر «کتاب‌باز» از طریق حذف مجری توانمند، آگاه و دوست‌داشتنی آن؛ سروش صحت. به نظر می‌رسد در همچنان بر همان پاشنه‌ی معیوب می‌چرخد.

🔹تلویزیون ایران بارها نشان‌داده است که به دلیل خصلت‌های ذاتی‌اش نمی‌تواند افراد با دانش، خلاق و محبوب را تاب بیاورد. پرسش مهم از مدیران تلویزیون این است که اگر واقعا نگران ریزش میلیونی مخاطبان خود هستید، چرا اندک مجریان دانا و خلاق و محبوب این دستگاه خسته و فرسوده را که می‌توانند اعتباری برای‌تان تدارک کنند، تحمل نمی‌کنید؟ اگر برای شما خلاقیت و دانایی و محبوبیت معیارهای به کارگیری افراد نیستند، لطفا بی‌پرده و بدون شرمساری بگویید معیارهای‌تان در انتخاب مجری برای برنامه‌های‌تان چیست؟

🔹در رسانه‌های مدرن جهان، سرمایه‌های فراوانی هزینه می‌شود تا امثال سروش صحت و عادل فردوسی‌پور را کشف کنند یا بپرورانند. امیدوارم یک بار برای همیشه پاسخ شفاف و صریحی به این پرسش ساده بدهید که با حذف افراد محبوب و بادانش دنبال چه می‌گردید؟ واقعا دنبال چه می‌گردید؟ https://cinemadailytv.com/vdcebe8eijh8x.9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما